Artikujt e Bota

Obama u bën thirrje amerikanëve të refuzojnë udhëheqësit që nxisin urrejtjen

Obama u bën thirrje amerikanëve të refuzojnë udhëheqësit që nxisin urrejtjen

Ish-presidenti amerikan Barack Obama u ka bërë thirrje amerikanëve të refuzojnë gjuhën nga cilido prej drejtuesve të tyre që ushqen urrejtje ose e quan normale racizmin. Obama nuk  emëroi askënd, por komentet e tij të rralla erdhën pasi Presidenti Donald Trump kërkoi të devijojë kritikat se retorika e tij anti-emigrantë kishte nxitur dhunën. Në një

Debati i demokratëve: Joe Biden kritikohet për dallim racor

Konkurenti për Shtëpinë e Bardhë, demokrati, Joe Biden, është sulmuar ashpër për diferencim racor në një debat televiziv me nëntë rivalë. Senatorja Kamala Harris e sulmoi atë duke  treguar punën e tij të mëparshme me senatorë fanatikë dhe një herë kundërshtoi një politikë duke nxitur diversitetin në shkolla. Nga ana e tij, Joe tha se

Athinë, shkrumbohet nga zjarri autobusi i agjencisë turistike shqiptare

Një autobus i një agjencie turistike shqiptare është djegur në Athinë. Ngjarja ka ndodhur mëngjesin e sotëm në sheshin Karaiskaki në lagjen “Metaksurgjio”. Tre makina zjarrfikëse u angazhuan për shuarjen e flakëve. Brenda një ore zjarri u shua, por pa mundur të shpëtojnë asgjë nga mjeti. Mësohet se autobusi bënte udhëtime drejt Shqipërisë, Turqisë dhe

U ble për 6 dollarë por guri i shahut vlen miliona dollarë

Kur një tregtar antikësh në Skoci bleu një gur shahu të fildishtë për 6 dollarë në vitin 1964, me shumë mundësi nuk e dinte se kishte marrë një prej gurëve të shahut më të famshëm në botë. I ruajtur në një sirtar për 55 vjet, i quajtur Lewis Warder, mund të ketë një vlerë deri

Debati për udhëheqjen e BE, kandidati më i avantazhuar Manfred Weber i PPE-së

Debati për udhëheqjen e Komisionit Europian në vitet e ardhshme u fokusua të mërkurën te krijimi i vendeve të reja të punës, ndryshimet klimatike dhe rreziku i shpërbërjes së unionit. Gjashtë kandidatët kritikuan disa nga politikat aktuale të presidentit në largim, Jean-Claude Juncker. Gjashtë kandidatët për presidencën e Komisionit Europian përplasën të mërkurën pikëpamjet e tyre

Erdoğan: Terroristi në Zelandë të Re do të japë llogari

Terroristi që vrau 50 besimtarë myslimanë dhe plagosi rreth 50 të tjerë në xhamitë e Zelandës së Re javën e kaluar “do të japë llogari”, tha presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan. “Do të japësh llogari për këtë. Nëse Zelanda e Re nuk e bën këtë, në një mënyrë ose tjetër ne dimë të kërkojmë

Top
Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com