Artikujt e Kulturë

Shkencëtari rus beson se njerëzit mund të vrasin “Alienët” për të mbijetuar

Shkencëtari rus beson se njerëzit mund të vrasin “Alienët” për të mbijetuar

Alexander Berezin, një fizikan teorik i njohur rus, ka parashikuar se njerëzit janë të këqijtë e vërtetë në Univers, të cilët madje mund të shkatërrojnë jetën e huaj për të zgjeruar qytetërimin tonë. Shkencëtari që punon në Universitetin Kombëtar të Kërkimeve të Teknologjisë Elektronike të Rusisë kohët e fundit botoi një artikull duke pretenduar se

Rindërtohet kisha e shek XII në Tivar, katolikët meshë pas 5 shekujsh

Në qytetin e vjetër të Tivarit, sot nën juridiksionin e Malit të Zi, pas plot 447 vitesh u kremtua mesha në stilin romak, ku nuk mungoi edhe gjuha shqipe. Bashkimi në këtë ditë, ku nuk munguan edhe shqiptarët u bë në një ceremoni të veçantë, siç ishte ajo e rindërtimit të kishës së Shën Katerinës

“Saga e vogël”, Besnik Mustafaj prezanton librin e ri në italisht

Një libër i ri me autorësinë e një emri të njohur të letërsisë shqiptare ka pasuruar vitrinat e librave italiane.  Është libri “Saga e vogël” i autorit Besnik Mustafaj, i cili është botuar në gjuhën italiane me titullin “Piccola saga carceraria”. Libri u prezantua së fundmi në Romë në praninë e studiuesve e profesorëve universitarë

AFP: Plaçkitja barbarie e pasurive nënujore të Shqipërisë

Ujërat e gjata bregdetare të Shqipërisë janë bërë një pikë e nxehtë për gjahtarët e thesareve që mbledhin qeramika të lashta, pjesë nga anijet e fundosura antike dhe relikte të tjera të mbuluara me guaska që kanë qëndruar në det për shekuj me radhë. Kështu nis një artikull i agjencisë prestigjioze të lajmeve AFP, që

Medalioni i panjohur në Gjermani, i porositur ndoshta nga Ali Pasha Tepelena

TIRANË,30 tetor /ATSH/ – Një medalion i periudhës osmane ndodhet në shtëpinë e ankandit Kunker, Gjermani. Ai mendohet se është porositur në 1807 nga Ali Pasha Tepelena ( 1741-1822), sundimtari shqiptar Shqipërisë dhe Greqisë, i cili ishte i pavarur nga Porta e Lartë . Në kundërshtim me traditën islame, ajo tregon portretin e një gruaje

Ditët e Mios në Korçë, vjeshta në juglindje vjen në tablotë e 20 artistëve

Ditët e Mios bënë bashkë në Korçë 20 piktorë nga e gjithë bota. Për ditë me radhë ata hodhën në telajo, ngjyrat dhe pesazhet e juglindjes në Vjeshtë. Këto pejsazhe tregojnë Vjeshtën në Korçë. Janë punimet e 20 artistëve pjesëmarrës në edicionin e 11 të Kolonisë Ndërkombëtare  të artistëve figurativë  ‘Ditët e Mios’. Pamje nga

Top
Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com