Artikujt e Rajoni

Diplomatët amerikanë kërkojnë rihapjen e bisedimeve Kosovë – Serbi

Ambasadori amerikan në Prishtinë, Philip Kosnett dhe ai ne Beograd, Kyle Scott, përmes një editoriali të përbashkët thanë se Kosova dhe Serbia duhet të ndërmarrin veprimet që sigurojnë rifillimin e bisedimeve të ndërmjetësuara nga Bashkimi Evropian dhe nëse e bëjnë këtë, është e mundur një marrëveshje normalizimi brenda vitit 2019. Në editorialin me titull: 2019-a do

OKB: Taksa e Kosovës ndaj Serbisë rriti tensionet

Kombet e Bashkuara i kanë kërkuar Kosovës dhe Serbisë që të përdorin gjakftohtësinë në vendimet që do të marrin në javët në vijim, për të mos rrezikuar dialogun mes tyre. Duke prezantuar raportin më të fundit për Kosovën në Këshillin e Sigurimit, sekretari i përgjithshëm i OKB-së, Antonio Guterres, tha se problemi më madhor që

Studentët në Prishtinë, protestë edhe sot për liberalizimin e vizave

Përfaqësueses të studentëve së bashku me Parlamentin Studentor të Universitetit të Prishtinës, sot protestojnë për të kërkuar liberalizim të vizave. Organizatorët e protestës u kanë bërë thirrje edhe qytetarëve që t’u bashkohen.Protestuesit do të takohen te Biblioteka Kombëtare, në ora 12:00. Studentët kanë protestuar edhe më herët duke kërkuar që Kosovës t’i jepet liberalizimi i

Vuçiç dhe opozita: Sa të njëjtë, aq të ndryshëm

Për ato që konsiderohen tema të mëdha kombëtare në Serbi, si Kosova ose pranimi i gjenocidit, është vështirë të bëhet dallimi midis pushtetit, të personifikuar nga presidenti serb, Aleksancar Vuçiç, dhe opozitës, para së gjithash “Aleancës për Serbinë”, e cila si pjesëmarrëse në protestat qeveritare këtë dimër në Beograd, është bërë sfidantja më aktuale e

BE i kërkon sërish Kosovës anulimin e tarifave ndaj mallrave serbe

Shefja e politikës së jashtme të Bashkimit Evropian, Federica Mogherini, u bëri thirrje sërish të martën autoriteteve të Kosovës që të anulojnë tarifat prej 100 për qind ndaj mallrave serbe. Ajo ritheksoi kërkesën gjatë takimit me ekipin negociator të Kosovës për bisedimet me Serbinë, i cili po qëndron të martën në Bruksel në takimin e

Top
Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com